Mta Havalandırma

Damperler

Endüstriyel yalıtım türlerinden biri olan titreşim yalıtımı, ekipman gibi bir nesneyi titreşim kaynağından izole etme işlemidir. Titreşim, tasarlanan sistemler ve yaşam alanları başta olmak üzere birçok alanda istenmeyen bir durumdur ve bu tür sistemlere titreşim aktarımını önlemek için yöntemler geliştirilmiştir. Damperler ile yapılan titreşimler mekanik dalgalar aracılığıyla yayılır ve belirli mekanik bağlantılar titreşimleri diğerlerinden daha verimli iletir. Pasif titreşim yalıtımı, bu mekanik dalgaları emen ve sönümleyen malzemelerden ve mekanik bağlantılardan yararlanır. Aktif titreşim yalıtımı, gelen titreşimi iptal eden rahatsız edici parazit üreten sensörleri ve aktüatörleri içerir.

Endüstriyel Yalıtım ve Damperler

Pasif titreşim izolasyonu, elektrik gücü, sensörler, aktüatörler ve kontrol sistemleri kullanan aktif titreşim izolasyonu veya elektronik kuvvet iptalinin aksine, lastik tamponlar veya mekanik yaylar gibi pasif teknikler kullanılarak titreşim izolasyonu ya da titreşim azaltma anlamına gelir. Birçok farklı uygulama için kullanılan pek çok pasif titreşim yalıtıcısı türü olduğundan, pasif titreşim yalıtımı çok geniş bir konudur. Bu uygulamalardan bazıları pompalar, motorlar, HVAC sistemleri veya çamaşır makineleri gibi endüstriyel ekipmanlar içindir.

Endüstriyel Yalıtım ve Damperler Neden Önemli?

Endüstriyel yalıtımda önemli olan materyallerden biri de damperlerdir. Bu aşamada basınçlı havayı korumak son derece mühimdir. Bunu elde etmek için bir basınçlı hava kaynağı gereklidir. Havalı yaylar, büyük kamyonlarda kullanılan yastıklama ve izolasyon sağlayan kauçuk hava yastıklarıdır. Çeşitli pnömatik izolatör modelleri az rezonans frekanslarına erişebilir. Böylece sistem, büyük endüstriyel ekipmanı izole etmek için kullanılır. Bununla beraber damperler ve yalıtım sisteminde çeşitli levhalar bulunur. Bu levhalar, bazı koşullarda laboratuvar aletleri için yeterli izolasyon sağlar. Hava sistemleri vakum koşullarında sızıntı yapabilir. Hava kabı, düşük genlikli titreşim izolasyonuna müdahale edebilir.

Bir diğer damperler de bina ve endüstriyel sistemlerde kullanılan ağır hizmet izolatörleridir. Bazen daha fazla yalıtım sağlayan bir beton blok için destek görevi görürler. Elastomerik pedler, yoğun kapalı hücreli köpükler ve laminat malzemeler, genellikle ağır makinelerin altında, ortak ev eşyalarının altında, araçlarda ve hatta daha yüksek performanslı ses sistemlerinde kullanılır.